Ulica Długa i aleja Słowackiego. 1928.

Aleje Trzech Wieszczów wytyczone zostały w miejscu dawnej kolei obwodowej. Nie dość, że po dzisiejszych Alejach wcześniej jeździły pociągi, to jeszcze robiły to po nasypie kolejowym. Nasyp zresztą na wielu odcinkach pierwotnie był częścią umocnień Twierdzy Kraków z licznymi fortami. W 1911 kolej została zlikwidowana, a nasyp usunięty.

Już w niepodległej Polsce powstał pomysł wybudowania w tym miejscu reprezentacyjnej Alei, która oprócz funkcji komunikacyjnej będzie architektoniczną wizytówką miasta zabudowaną okazałymi i nowoczesnymi gmachami. Zlokalizowano tutaj między innymi Bibliotekę Jagiellońską, Muzeum Narodowe, Dom Profesorów UJ, Akademię Górniczo Hutniczą. Autorami idei Alei Trzech Wieszczów byli znakomici architekci dwudziestolecia międzywojennego Adolf Szyszko-Bohusz i Józef Gałęzowski.

Większość zabudowy powstała w późnych latach 20. i 30. XX wieku. Utwardzona nawierzchnia na Alejach pojawiła się dopiero w latach 30. Na zdjęciu archiwalnym, które zostało zrobione w 1928 roku nie ma jeszcze kamienicy na rogu ulicy Długiej i alei Juliusza Słowackiego. Wybudowano ją w 1937 roku według projektu Leopolda Bachnera i Maurycego Stiela. Był to więc jeden z ostatnich gmachów wieńczących monumentalne aleje krakowskiego modernizmu.

 

Archiwalne zdjęcie pochodzi ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego.

 

Udostępnij post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *