Dworzec autobusowy. Około 1936.

Na pożegnanie samochodów na placu świętego Ducha jeszcze jedno zdjęcie dworca autobusowego, który powstał tu w 1929 roku. Dokładna data wykonania tej fotografii nie jest mi do końca znana, ale po modelu autobusu można stwierdzić, że nie zrobiono jej przed 1936 rokiem. Widoczny autobus to pojazd produkowany w Wytwórni Karoserii i Przyczepek Samochodowych Józefa Zagórskiego w Poznaniu właśnie od 1936 roku. Autobus powstawał na podwoziu brytyjskiego Leylanda, a w Poznaniu wykonywana była karoseria. W pełnej okazałości możemy zobaczyć go na poniższym zdjęciu, które tak samo jak to powyżej pochodzi ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego.

 

 

Interesujące, że stojące na placu niezwykle piękne latarnie choć zachowały do dzisiaj swój kształt, to jednak nieco zmieniły położenie, co dobrze widać choćby na tym zestawieniu fotografii ze strony Dawno Temu w Krakowie. W poprzedniej lokalizacji można je zobaczyć jeszcze na zdjęciach z lat 70. Niestety nie znam ani daty, ani powodu ich kilkunastometrowej przeprowadzki. Zapewne zaważyły jakieś względy techniczne.

Wprawne oko zauważy, że zmieniło się również nieco położenie dużo mniejszych latarni znajdujących się przed wejściem do Teatru Słowackiego, na co można było już zwrócić uwagę we wczorajszym wpisie.

 

Udostępnij post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *