Hans Frank na Placu Kolejowym. 1939.

Niespełna tydzień przed końcem października 1939 roku Hans Frank otrzymał oficjalną nominację na stanowisko Generalnego Gubernatora okupowanych ziem polskich. Archiwalne zdjęcie zostało wykonane niedługo potem i przedstawia go podczas przeglądu kompanii honorowej na ówczesnym Placu Kolejowym.

Hans Frank przejawiał niezwykłą namiętność do pompatycznego celebrowania swojej władzy. 7 listopada uroczyście wjechał czarnym mercedesem na Wawel, gdzie zamieszkał. Zwykł określać siebie niemieckim królem Polski, w czym wtórowała mu żona Brigitte Marie Frank, tytułująca się Królową Polski. Poza byciem jednym z największych zbrodniarzy wojennych Frank z zapałem przemeblowywał Kraków, burzył, budował, aby nadać mu w przyszłości cechy „wzorowego miasta niemieckiego”. Więcej na ten temat pisałem w artykule o nieistniejącej już kamienicy Dębno na końcu ulicy Grodzkiej.

W tym samym miejscu przed Dworcem Głównym gdzie w 1939 roku stali na baczność niemieccy żołnierze dzisiaj znajduje się pomnik Ryszarda Kuklińskiego. Dawny Plac Kolejowy od 2006 roku nosi imię Jana Nowaka-Jeziorańskiego, kuriera Komendy Armii Krajowej i rządu RP w Londynie.

 

Archiwalne zdjęcie pochodzi ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego.

 

Udostępnij post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *