Most na ulicy Wolskiej (Piłsudskiego). 1903.

Ten solidny most na ulicy Wolskiej (obecnie J. Piłsudskiego) wybudowano w technice żalazno-kratownicowej, która na owe czasy uchodziła za bardzo nowatorską. Musiał wytrzymać duże obciążenia, bo od 1902 roku jeździły tędy tramwaje z Rynku Głównego do Parku Doktora Jordana. Był pierwszym mostem na wspólnym odcinku Rudawy i  Młynówki Królewskiej, które łączyły się zaledwie kilkanaście metrów powyżej w miejscu dzisiejszej ulicy Wenecja. O dawnym przebiegu tych rzek pisaliśmy w odcinkach Most na Zwierzynieckiej oraz Rudawa i Dom Egipski. Most zniknął wraz z rzeką, która została zasypana w latach 1911-1912.

Ulica Józefa Piłsudskiego swoje początki ma jeszcze w średniowieczu, kiedy to biegł tędy trakt do Woli Chełmskiej, wsi która od XVI wieku nazywała się Justowską, bo jej właścicielem stał się sekretarz Zygmunta Starego Justus Decjusz. Łatwo odgadnąć skąd nazwę wziął też renesansowy pałacyk Willa Decjusza, który wzniósł około 1540 roku wspomniany Justus.

Ulica Wolska znana jest pod tą nazwą od początków XIX wieku i wtedy też wiodła do granic Krakowa, które przebiegały w tym miejscu wzdłuż Rudawy. Stały tu wtedy fortyfikacje zastępujące rozebrane mury miejskie. Ulicę nazwano imieniem Józefa Piłsudskiego w 1933 roku. W czasie okupacji nosiła nazwę ulicy Uniwersyteckiej (Universität Straße), a po wojnie przyszło jej być ulicą Manifestu Lipcowego. Marszałek stał się ponownie patronem ulicy w 1990 roku.

Kamienica widoczna po prawej stronie zdjęcia jest jedną z najstarszych na całej ulicy. W rejestrze zabytków Krakowa data jej budowy przypada na 1896 rok. Mieścił się tutaj widoczny na zdjęciu szynk Hermana Liebeskinda oraz sklep korzenny tego samego właściciela.

 

Udostępnij post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *