Ulica Oleandry. 1935.

Budynek na pierwszym planie na rogu ulic Oleandry i Ingardena został ukończony w 1935 roku. Była to wówczas siedziba Państwowego Gimnazjum Żeńskiego imienia Królowej Wandy, które mimo renomy w swojej stosunkowo długiej historii przez większość istnienia skazane było na tułaczkę po różnego rodzaju ciasnych i mało nadających się do celów dydaktycznych pomieszczeniach.

Szkoła powstała w 1905 roku jako Zakład Naukowo-Wychowawczy Heleny Strażyńskiej i była wówczas placówką prywatną. Mieściła się w kamienicy przy ulicy Franciszkańskiej 1. Niedługo po odzyskaniu przez Polskę niepodległości zmieniła status stając się gimnazjum państwowym. Zmieniła też nazwę otrzymując imię Królowej Wandy, ale nie zmieniła siedziby pozostając dalej w ciasnych i wysłużonych pokojach na Franciszkańskiej. Po wielu staraniach dyrekcji szkoły w 1932 roku otrzymała gminną parcelę przy ulicy Oleandry. Rok szkolny 1935/36 rozpoczął się już w nowych murach. 4 lata później hitlerowcy zagrabili budynek na szkołę młodzieży niemieckiej. W 1945 roku gimnazjum wróciło na swoje miejsce, ale znowu tylko na 4 lata. Kierowane przez przedwojenną dyrektor Józefę Berggruen mimo jej wysiłków zostało w 1949 roku przeniesione z własnego gmachu do ciasnej kamienicy przy ulicy Podbrzezie 10 stając się jednocześnie Liceum Ogólnokształcącym nr VIII. Szkoła przetrwała do 1962 roku, kiedy to połączono ją z liceum nr XI przy ulicy Grzegórzeckiej. Mimo, że nowa szkoła otrzymała nr VIII, to operacja ta oznaczała faktyczną likwidację poprzedniej ósemki, której historia sięgała początku stulecia.

Gmach na Oleandry po wyprowadzce gimnazjum został przejęty przez Studium Nauczycielskie nr 1 i Liceum Pedagogiczne. Od lat 70. w budynku działa Wyższa Szkoła Pedagogiczna (obecnie Uniwersytet Pedagogiczny), wtedy też dobudowano czwarte piętro. W 2013 roku wyburzono widoczną na zdjęciu archiwalnym sąsiednią modernistyczną willę, w której kiedyś mieściły się mieszkania nauczycielskie, a w jej miejscu powstał czteropiętrowy budynek o celach dydaktycznych.

Na zdjęciu widać też budujący się w tle II Dom Akademicki im. Prezydenta Ignacego Mościckiego, czyli dzisiejszy Żaczek. Ten olbrzymi gmach budowany był etapami, a w momencie wykonania zdjęcia jego dwa pierwsze skrzydła już funkcjonowały.

 

Archiwalne zdjęcie pochodzi ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego.

 

Udostępnij post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *