Ulica Chopina. 1926.

Gdy widoczną na zdjęciu okazałą kamienicę wybudowano w latach dwudziestych XX wieku ulica przy której stoi nazywała się jeszcze Płuczki. Ulicą Fryderyka Szopena stała się w 1925 roku, a francuskie brzmienie Fryderyka Chopina zyskała w 1994 roku. Ale najciekawsze w tym archiwalnym zdjęciu jest to, że zostało zrobione z miejsca, w którym kiedyś znajdował się jeszcze Park Krakowski. Właściwie była to jego zachodnia granica, bo sięgał aż do ulic Stanisława Konarskiego i Chopina właśnie.

Park powstał w 1885 roku z inicjatywy miejskiego radnego Stanisława Rehmana na wydzierżawionych od wojska terenach Czarnej Wsi. Była to wówczas zupełnie inna okolica niż dzisiaj. Od Krakowa oddzielały ją wały fortyfikacyjne, po których wkrótce zaczęła kursować Kolej Obwodowa znajdująca się w miejscu obecnych Alei Trzech Wieszczów. Park położony zaraz za granicami miasta szybko stał się jednym z najpopularniejszych miejsc rozrywki Krakowian. Od 1901 roku można tam już było dojechać tramwajem elektrycznym. Na terenie parku znajdowały się restauracja, kawiarnia, muszla koncertowa, staw, na którym można było wynająć łódkę, kąpielisko, korty tenisowe, a nawet miniaturowe zoo. W zimie w parku działała ślizgawka, w ciepłych miesiącach teatr letni znajdujący się w okolicach dzisiejszego kina Mikro. Teatr został z czasem rozbudowany do wielkości pozwalającej pomieścić 850 widzów. Na poniższym zdjęciu z 1890 roku ze zbiorów Archiwum Narodowego w Krakowie możemy zobaczyć, jak wyglądał ówczesny staw.

 

W 1910 roku gmina Czarna Wieś, na której znajdował się park została włączona do Krakowa, a powiększające się miasto coraz bardziej wgryzało się w jego obszar. W połowie lat 30. XX wieku wytyczono ulicę Karola Szymanowskiego, która stała się zachodnią granicą parku, za którą wyrastały eleganckie kamienice.

Ta widoczna na naszym zdjęciu na ulicy Chopina pod numerem 7 była domem profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego Stanisława Ciechanowskiego. Ten jeden z najwybitniejszych polskich lekarzy był anotomopatologiem, przyczynił się do poznania wielu mechanizmów powstawania chorób nowotworowych, był dwukrotnie dziekanem wydziału lekarskiego UJ, a jego publikacje naukowe cieszyły się światowym rozgłosem. W 1919 roku odrzucił propozycję bycia Ministrem Zdrowia Publicznego. Aresztowany w 1939 roku w ramach Sonderaktion Krakau, z powodu podeszłego wieku został zwolniony i uniknął wywiezienia do obozu koncentracyjnego. Zmarł w 1945 roku. Ulica jego imienia znajduje się dzisiaj na Woli Justowskiej.

Co ciekawe omawiana kamienica na ulicy Chopina doczekała się sąsiada od swojej zachodniej strony dopiero w 2017 roku, kiedy to pod numerem 9 powstał apartamentowiec. Pustą parcelę można jeszcze zobaczyć na zdjęciach z Google Street View z 2014 roku:

 

Ponieważ w 1926 roku, gdy zrobiono zdjęcie archiwalne nie było jeszcze prawie żadnych kamienic na ulicy Chopina, jak i na ulicy Juliusza Lea, które zasłaniałyby widok, to w oddali po prawej stronie kadru widać willę przy ulicy Józefitów 16, w której obecnie mieści się Muzeum Historii Fotografii.

 

Archiwalne zdjęcie pochodzi ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego.

 

Udostępnij post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *