Wawel. 1933.
O ile sam Zamek Królewski na Wawelu z tej perspektywy nie zmienił się wiele, to już jego otoczenie przeszło znaczną metamorfozę. Ale zacznijmy od Wawelu. Wieża Zygmuntowska ma już swój obecny kształt, bo prace konserwatorskie i przykrycie jej nowym hełmem projektu Sławomira Odrzywolskiego zakończyły się w 1899 roku. Zdjęcie Wawelu sprzed tej przemiany pojawi się tutaj w niedalekiej przyszłości.
Idąc dalej w prawo, za Wieżą Zegarową znajduje się Dom Rorantystów i Mansjonarzy, zwany też Domem Katedralnym. Z zewnątrz dotknęły go dosyć kosmetyczne zmiany, a dzisiaj swoją siedzibę ma w nim Muzeum Katedralne im. Jana Pawła II.
Dalej znajduje się budynek dawnego Seminarium Duchownego przebudowanego podczas zaborów na austriackie koszary. W momencie zrobienia tego zdjęcia mieściło się tu już muzeum etnograficzne zlikwidowane później w trakcie okupacji przez Niemców.
Tym samym możemy przenieść się kilkanaście metrów niżej, na ulicę Podzamcze, gdzie hitlerowcy rozebrali stojące tam kamienice. Nie były to z resztą jedyne, które zburzyli w najbliższym otoczeniu Wawelu. Zniknęły wówczas zabudowania będące pozostałością osady Rybaki, które stały na dzisiejszych bulwarach od strony ulicy Bernardyńskiej i Smoczej, jak i ogromna kamienica Dębno znajdująca się na końcu ulicy grodzkiej. Więcej na jej temat w następnym odcinku.
Archiwalne zdjęcie pochodzi ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego.
Udostępnij post: